تبلیغات
یادداشتهای یک کتابدار جوان! - اولین نشست کتاب خوان شهرستان بوکان برگزار شد

اولین نشست کتاب خوان شهرستان بوکان برگزار شد

تاریخ:پنجشنبه 28 آبان 1394-02:10 ب.ظ

دویست و بیست و نهمین نشست کتاب خوان روز چهارشنبه 27 آبان ماه در آمفی تئاتر کتابخانه مرکزی بوکان برگزار شد. در این مراسم اهالی قلم شهرستان بوکان، روسا وکارمندان شهرستان، اعضای انجمن ادبی بوکان، هنرمندان گروه نمایش و تئاتر بوکان، دانشجویان و اعضای کتابخانه های عمومی سطح شهرستان حاضر شدند تا از اولین معرفی کتاب در سطح شهرستان رونمایی شود.

آقای یس قریشی مجری برنامه بعد از خیر مقدم به حاضران به اهداف نشست کتاب خوان اشاره کردند و افزودند: ایجاد ذائقه مطالعاتی، هدفمند کردن مطالعه، آشنایی با روشهای معرفی کتاب در فضایی صمیمی برای اشتراک تجربیات کتابخوانی و ایجاد لذت مطالعه را مهمترین حاصل این نشست ها دانستند. در ادامه آقای امین گردیگلانی شعر زیبای خویش را با موضوع کتاب به زبان کردی تقدیم حاضران کردند.

اولین نشست کتاب خوان بوکان

مطابق معمول این جلسات ده کتاب از سوی 5 نفر از کتابداران و 5 نفر از علاقه مندان و اعضای کتابخانه به مدت 5-7 دقیقه به حاضران معرفی شد:

روانکاوی و دین / نوشته اریک فروم/ ترجمه آرسن نظریان از انتشارات مروارید/ با ارائه ی آقای عثمان عثمانی عضو کتابخانه مرکزی بوکان:

آقای  عثمانی در ابتدا به دلیل انتخاب این کتاب پرداختند و بیان کردند: ما از کودکی با دین و ارزشهای دینی بزرگ شده ایم و در نظر ما دین امری نیکوست، اما وقتی به برخی متون مراجعه می کنیم از دین به عنوان یک عامل عقب ماندگی یاد می شود. همین دغدغه باعث شد با کتاب روانکاوی و دین فروم آشنا شوم و به پاسخ سوالهایم دست یابم. در این کتاب دین را وسیله ای برای بازگشت به واقعیت وجودی انسان قلمداد می کند و دین را از تعصبات فکری عده ای که هیچ مناسبتی با نوع دوستی ندارد جدا می نماید. این کتاب که در سال 1956میلادی (1335ه.ش.) منتشر شده ، پیش بینی هایی مثل حذف تدریجی فقر از جامعه را ارائه می کند که در زمان حاضر در کشورهای غربی تا حدودی محقق شده است. اما آیا این بشر را راضی خواهد کرد؟ فروم از روش رفتار درمانی که سعی دارد افراد را همرنگ جماعت کند انتقاد می کند و تنها روش مناسب حل معضلات جامعه را روانکاوی می داند. به اعتقاد وی روانکاوی روشی است که هنوز غرب نتوانسته آن را تحریف کند. از نظر فروم دین ربطی به لباس و زبان ندارد و آیه مبارک قرآن نیز دین را بازگشت به فطرت انسان معنی می کند. ایشان در خاتمه کتابهای گریز از آزادی و جامعه سالم از همین نویسنده را به علاقه مندان توصیه کرد.

دوست بازیافته/ فرد اولمن/ ترجمه مهدی سحابی از نشر ماهی/ ارائه رسول نصیریان کتابدار کتابخانه مرکزی بوکان:

این کتاب رمان 112صفحه ای به صورت کتاب جیبی منتشر شده است و زندگانی دو دوست نوجوان به نامهای هانس و کنراد را بحبوبه ی ظهور هیتلر در آلمان به تصویر می کشد. هانس یک وطن پرست به تمام معنا و عاشق آلمان است و با کنراد که یک اشراف زاده مسیحی است دوست می شود. با رشد تفکر هیتلر در آلمان همکلاسی های این دو نیز انگشت حملات و اذیتهای خویش را به سوی هانس نشانه می روند. هانس امیدوار است در این بین دوستش یاریگر و پشتیبان او باشد اما اینگونه نمی شود. هانس قبل از فرار به امریکا نامه ای ازکنراد دریافت می کند:" می دانم زندگی در کشوری ناشناخته برای تو که عاشق آلمان هستی بسیار سخت خواهد بود. از این بابت بسیار متاسفم. من باید بین استالین و هیتلر یکی را انتخاب کنم. هیتلر مردی با اراده ای آهنین و دوراندیشی پیامبرانه است... از تو ممنونم که به من شک کردن و فکر کردن را آموختی." سالهای زیادی از این جدایی می گذرد تا اینکه روزی برای هانس نامه ای ارسال می شود تا در مراسم یادبود کشته شدگان آلمانی شرکت کند. در این نامه اسامی افراد نیز آمده است. هانس در کمال شگفتی با این کلمات مواجه می شود: کنراد/ توطئه بر ضد هیتلر ، اعدام

دایره المعارف مصور تاریخ یهودیت و صهیونیسم/ نوشته طارق سویدان/ به اهتمام فاطمه شفیعی سروستانی و حامد کفاش/ نشر سایان ارائه امیر حقیقی عضو کتابخانه مرکزی بوکان:

آقای حقیقی  علت انتخاب این کتاب را این گونه بیان کردند: من همواره متعجبم از افرادی که اخبار روزانه را گوش می دهند اما اطلاعی از ریشه جنگهای و نقش یهود در آن ندارند. این معلم فرهیخته در ادامه معرفی کتاب افزودند: این اثر جزو دایره المعارفهایی است که بیشتر به سمت کتاب بودن گرایش دارد و در کتابخانه نیز در بخش مخزن قرار گرفته است. طارق سویدان نویسنده کتاب نیز از افراد سرشناس در حیطه شناخت یهود به شمار می رود. اثر رفرنسهای بسیار خوبی دارد و کتابهای مهم قوم یهود را به خوبی تشریح کرده است. همانطور که مستحضرید مسئله فلسطین و اسرائیل بسیار پیچیده است و حواشی زیادی دارد. صهیونیستها در پشت پرده جنگهای بسیاری از جمله جنگ جهانی اول و دوم حضور داشته اند و حتی در انقلاب فرانسه و روسیه نیز دخالت کردند. فصل اول با بیان تاریخ قوم یهود و نقاط عطف آن از گم شدن اقوام یهود تا معبد سلیمان شروع می شود. در ادامه از حوادثی چون هولوکاست سخن به میان می آید و نویسنده برخی ادعاهای آنان را درباره جنایتهای هیتلر رد می کند و حتی تعداد کشته شده ها را هم کمتر برآورد می کند. در این اثر از علاقه قوم یهود به نمادها نیز صحبت می شود.  ظهور فراماسونها آنان را واداشت که نمادهای مخصوص خود را بیشتر ترویج کنند که اگر این نمادها را بشناسیم متوجه می شویم تا روی بسته های مواد غذایی هم پیش رفته اند. اینکه چرا مجسمه حضرت موسی با دو شاخ ساخته شده و هزاران نکته دیگر درباره آرایش و طرز لباس پوشیدن یهودیها و انواع فرقه های آن در این کتاب به خوبی روشن شده است.

آینده کره زمین/  با قلم فیلیپ دوبوا و والری گیدو/ ترجمه محمدرضا داهی از انتشارات فنی ایران/ اراده امیر رستمی مسئول کتابخانه استاد حقیقی بوکان:

این اثر به دغدغه های اصلی جهان معاصر و جایگاه محیط زیست در آینده حیات بشری با تاکید بر توسعه پایدار پرداخته است. تنوع زیستی و زیستگاه های طبیعی، جمعیت، کشاورزی و آلودگی از جمله مهمترین مباحث این کتاب است و در کنار آن از تصاویر هوایی بسیار خوبی برای نشان دادن واقعیت های امروز کره زمین استفاده شده است.  نویسنده با اشاره به اینکه بیست درصد مردم کره زمین هشتاد درصد منابع آن را در اختیار دارند تاکید می کند: اگر تخریب محیط زیست و بهره برداری بی رویه و حریصانه از آن ادامه یابد در آینده حیات زمین به خطر خواهد افتاد.

شرق شناسی، پست مدرنیسم و جهانی شدن/ برایان ترنر ترجمه محمدعلی محمدی/ نشر یادآوران ارائه مهندس یاسین مجیدی عضو کتابخانه استاد حقیقی:

این کتاب ترکیبی از فلسفه، تاریخ، جامعه شناسی و اقتصاد با تاکید بر نقش روشنفکران جامعه می باشد. برایان ترنر از جمله افرادی است که با همکاری آنتونی گیدنز مدال اندیشمندان جامعه شناسی را بنیان نهاد. نویسنده در این اثر شرق شناسی را رویکردی علمی-تحقیقی می داند که غرب برای رسیدن به توسعه و پیشرفت خود از شرق بهره برد و در نتیجه آن همه امکانات خویش را به خدمت گرفت تا مشرق زمین را استعمار و استثمار کند. در دوران مدرنیسم از جنگ و اسلحه برای حمله به شرق و تصاحب منابع ارزشمند آن استفاده کردند و اما در دوران پسامدرنیسم به درهم شکستن ساختار های اجتماعی و تغییر فرهنگ جامعه روی آوردند. آنان مطمئن بودند که با عقل و منطق نمی توانند با ستون قدرتمند مشرق زمین که آیین اسلام و در راس آن کتاب قرآن بود مقابله کنند. پس برای نیل به اهدافشان به تغییر زندگی مردم از راه ترویج مصرف گرایی، تجمل گرایی و  ... با کمک انواع رسانه ها متوسل شده اند!

بازی و تاثیر آن در رشد کودک/ لیلی انگجی و عزیزه عسگری/ از انتشارات طراحان ایماژ/ ارائه خانم شیرین فلاح کتابدار کتابخانه استاد حقیقی

کودکان از کودکی با بازی بزرگ می شوند. اگر والدین با اهیمت بازی و نقش موثر آن آگاه باشند و با دانایی به بازی کودکان نگاه کنند، یقینا کودکانی سالم تر، با اعتماد به نفس بالاتر و شادتری خواهند داشت. این کتاب بازی را فعالیتی تفریحی که بدون اجبار انجام می شود تعریف می کند. در ادامه نقش بازی در آرامش روانی کودکان، شرایط ایجاد بازی، انواع روشهای بازی  و بازی درمانی اشاره می کند. بازی نه تنها یک سرگرمی سالم برای کودکان است بلکه نقش مهمی را در رشد استدلال منطقی و بهبود روابط اجتماعی آنان ایفا می کند.

کنترل ذهن/ نوشته خوزه سیلوا ترجمه مجید پزشکی از نسل نواندیش/ ارائه فاطمه عقابی عضو کتابخانه مرکزی بوکان:

خوزه سیلوا مردی است که هرگز تحصیلات دانشگاهی نداشت و شرایط زندگی اش طوری بود که مجبور شد ازهمان عنفوان کودکی برای امرار معاش به کار مشغول شود. این مرد  بعد از 22 سال کار بر روی فرزندانش موفق به ارائه متد سیلوا به جهانیان شد. سیلوا امواجی را که از مغز انسان ساطع می شود در چهار سطح دسته بندی کرد:تتا، دلتا، الفا و بتا.  طبق یافته های سیلوا امواج آلفا از سنین 3تا 6 سالگی بسیار فعال هستند و کودکان هر چیزی را که در این سن یاد بگیرند برای همیشه در ذهنشان ثبت خواهد شد. در آیین مبین اسلام نیز که کاملترین دین آسمانی است توصیه های بسیاری از جمله حضور قلب در نماز یا تکرار اذکار بیان شده است. سیلوا به این نتیجه رسید که با تکرار یک جمله مثبت می توان به ضمیر ناخودآگاه نفوذ پیدا کرد. تمرین و اجرای متد سیلوا در هنگام مطالعه بسیار موثر بوده و به تثبیت یادگیری خواهد انجامید.

راه و رسم قصه گویی برای خردسالان/ بیتریس لاکی/ ترجمه اکرم کرمی از نشر قدیانی با ارائه سیامند عبدی مسئول کتابخانه مصباح الدیوان سیمینه:

در دنیای ماشینی امروز و غرق شدن ما والدین در دنیای مجازی جای همصحبتی و همکلامی با کودکان بسیار خالی است. در حال حاضر قصه گویی برای کودکان یکی از بهترین ابزارهای آموزش غیررسمی به شمار می آید. کودکان از کلام آهنگین و بازی لذت می برند ، دوست دارند در مرکز همه اتفاقها باشند و همیشه مورد توجه قرار بگیرند. آقای بیتریس لاکی ازتجربیات موفق خویش برای درمان مشکلات کودکان استفاده کرده اند و دراین کتاب نیز به آن اشاره دارند. علاوه بر این قصه گویی وسیله مناسبی برای تقویت روحیه گوش دادن، بهبود روابط عاطفی با کودکان، ایجاد روحیه تحمل دیگران و بیان احساسات به شمار می رود. در انتهای کتاب چهل قصه نمونه و متنوع برای استفاده معلمان، والدین و مربیان کودکان به چاپ رسیده است.

شکار کرکسها نوشته محمد ستاری وفایی نشر عماد فردا/ ارائه آزاد شیخ اسماعیلی کتابدار کتابخانه استاد حقیقی:

این اثر داستان گونه خاطرات محمد ستاری وفایی مهندس شهرسازی در غرب کشور را در بحبوحه جنگ ایران و عراق بیان می کند. آقای ستاری در ساخت انواع پلها، راه های روستایی و شهری در زمانی که نیروهای ایران در جنگ بودند مشارکت داشت . اجرای پروژه پل هور الهویزه که از آن به عنوان طولانی ترین پل زمان جنگ به طول 14 کیلومتر یاد می شود از جمله خدمات ایشان می باشد.

اولین نشست کتاب خوان بوکان

در خاتمه این نشست از مشارکت کنندگان در نشست کتابخوان و نیز اعضای نمونه کتابخانه های مرکزی و استاد حقیقی بوکان تقدیر شد. شایان ذکر است علاقه مندان به مشارکت در نشست های کتاب خوان می توانند با مراجعه به اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بوکان اعلام آمادگی نموده تا از تجربیات آنان برای نشستهای آتی استفاده شود.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo