تبلیغات
یادداشتهای یک کتابدار جوان! - گزارش دومین جشنواره انجمن خیرین کتابخان ساز بوکان

گزارش دومین جشنواره انجمن خیرین کتابخان ساز بوکان

تاریخ:چهارشنبه 2 دی 1394-08:35 ب.ظ

دومین جشنواره خیرین کتابخانه ساز شهرستان بوکان راس ساعت 10:30 روز سه شنبه یکم دی ماه با حضور فرماندار، بخشدار، نماینده بوکان در مجلس شورای اسلامی، اعضای انجمن، نویسندگان و اهالی قلم، اصناف و سایر شهروندان در محل سالن سیمرغ شهرستان بوکان برگزار شد. انجمن خیرین کتابخانه ساز یک نهاد مردمی و غیرسیاسی است که در راستای تجهیز و ساخت کتابخانه در شهرستان بوکان در سال 1392 به ثبت رسیده است.

مطابق معمول تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران بخش آغازین این برنامه بود. خانم مریم صالحیان رئیس هیات مدیره انجمن خیرین کتابخانه ساز اولین سخنران این جشنواره بودند. ایشان ضمن عرض خیر مقدم به مهمانان، حلول ماه مبارک ربیع الاول را تبریک گفتند و افزودند: خداوند دلیل خلقت انس و جن را عبادت می داند و عبات مطابق آیات قرآن مجید مصداقهای فراوانی دارد. مطابق آیات آغازین سوره بقره انفاق از آن چیزی که خداوند روزی ما کرده یکی از ویژگی های متقین است. خانم صالحیان با تاکید بر اهمیت انفاق در دین مبین اسلام تصریح کردند: انسانها به دو دسته باایمان و بی ایمان تقسیم میشوند. هدف انسان مومن از انفاق رضای الهی است و مومنان بعد از مرگ دلشان برای دنیا تنگ می شود و آرزو می کنند کاش به دنیا برگردند و انفاق کنند. ایشان درادامه به قرائت آیات سوره مبارک عصر پرداختند و تاکید کردند: درک این آیات برای تغییر مسیر زندگی هر کدام از ما کافی است. رئیس هیات مدیره انجمن خیرین کتابخانه ساز با مهم خواندن دانایی و اطلاع از اوضاع منطقه که در زیر تسلط شبکه های مجازی قرار دارد افزودند: ما امروز بیش از گذشته نیاز به آگاهی داریم تا بدانیم. با این دانایی زندگی بهتری در دنیا و آخرت خواهیم داشت. این فرهنگی بازنشسته با اشاره به سی سال خدمت در مدارس و آشنایی با روحیات دانش آموزان تاکید کردند: بسیاری از رفتارها و سخنان فرزندان ما ریشه در جهالت و ناآگاهی آنان دارد و کتاب بهترین وسیله برای زدودن تاریکی این جهالت است.

خانم صالحیان در ادامه گزارشی از فعالیتهای انجمن بعد از برگزاری اولین جشنواره خیرین در سال گذشته ارائه کردند و افزودند: مطابق هر تشکل دیگری مدتی زمان لازم بود تابا روال کار انجمن، اساسنامه، اعضا و خیرین علاقه مند به مشارکت آشنا شویم. ایشان در ادامه مهمترین فعالیتها و اقدامات خیرین را برشمردند و افزودند: اهدای 200 مترمربع زمین در روستای قالوی رسول آغا توسط آقای رضا قادری ؛ اهدای مبالغ قابل توجه از دکتر آزاد محمدیان، خانم دکتر رحیمی، آقای حسن رحمانی، آقای سلیمان مام عزیزی و خانم پروین شیخی؛ اهدای کتب تالیفی نویسندگان و اهالی قلم شهرستان بوکان از جمله آقایان یس و محمدامین قریشی، طاهر حسینی، رحمان جوان، ئه مین گردیگلانی و مصطفی ایلخانی زاده؛ اهدای مجموعه های شخصی از جمله کتابخانه شخصی معروف و ابوبکر ایلخانی زاده با 1165 جلد کتاب، اهدای مستمر کتاب توسط آقای سعیدی و نیز اهدای کتاب توسط آقای قاسمی؛ اهدای مبالغی به صورت مادام العمر توسط معلمین شهرستان بوکان، اهدای یک دستگاه رایانه توسط آقای دکتر اسماعیل سرخ ؛ تحویل یک اتاق در کتابخانه مرکزی بوکان به عنوان دبیرخانه انجمن و خریداری خط تلفن و ملزومات نوشت افزاری برای آن؛ توزیع منابع اهدایی در کتابخانه های سطح شهر بوکان؛ اهدای 20 میز و صندلی به سالن مطالعه مسجد تنعیم و اجرای دومین انتخابات انجمن از جمله فعالیتهایی است که در یکسال گذشته به انجام رسیده است.

خانم صالحیان با اشاره به تجربیاتشان در انجمن خیرین مدرسه ساز افزودند: خیرین نباید منتظر دیگران باشند تا برایشان کار انجام دهند بلکه بایستی همیشه آغازگر کار خیر باشند. ایشان در خاتمه به طرحهایی چون کتابخانه سیار اشاره کردند که به دلیل فراهم نبودن شرایط و بارمالی آن اجرایی نشد اشاره کردند و تصریح کردند: با توجه به برگزاری انتخابات انجمن به صورت دوسال یکبار از علاقه مندان به مشارکت تقاضا داریم در برگه هایی که تکمیل می کنند علاقه مندی خود را اعلام نمایند تا درانتخابات بعدی از آنان دعوت نماییم.دومین جشنواره خیرین کتابخانه ساز بوکان

آقای دکتر جمال خسروی فرماندار شهرستان بوکان دومین سخنران این برنامه بودند. ایشان ضمن تبریک میلاد پیامبر رحمت از خیرین این شهرستان به نیکی یاد کردند و افزودند: خیرین این منطقه در کنار مدرسه و مسجد و کتابخانه ، نیازهای بخش سلامت را هم دیده اند و همواره یاریگر مردم بوده اند. دکتر خسروی با اشاره به ادیبان و اهالی قلم بوکان که پرورده نسل معاصر هستند خاطرنشان کردند: دغدغه های ما در حوزه کتاب با بسیاری از کشورهای دنیا مشابه است. صنعت چاپ که گوتنبرگ بانی آن بود با شکل گیری فردیت در جامعه آغاز شد. افراد فارغ از فضای بیرون با نویسنده به دیالوگ می نشست اما در قرن بیست و بیست و یکم شرایط تغییر یافت. در گذشته انسان با طبیعت تعامل و ارتباطی عمیق داشت طوریکه اولین خطوطی که بشر اختراع کرد سرشار از تصویر و نمادهای طبیعت بود.  با مدرن شدن زندگی انسان از طبیعت فاصله گرفت و به سمت مفاهیم انتزاعی روی آورد. فرماندار شهرستان بوکان ضمن اشاره به دهکده جهانی و گسترش ارتباطات افزودند: الان به واسطه این ارتباطات سریع، زمان از مکان جدا شده است. نسل جدید با هجوم اطلاعات و تجربه در سطح روبه روست و به همین خاطر نمی تواند به مطالعه خویش عمق ببخشد.  ایشان با اشاره به اینکه هدف از کتابخوانی ایجاد مطالعه عمیق است تاکید کردند: به نظر می رسد جدای از باورهای دینی، امروز مفهوم مطالعه به امر مقدسی در دنیا بدل شده است. مسلما اهالی کتاب به سوی ظلم، بی انصافی و خونریزی نخواهند رفت. دکتر خسروی با اشاره به دنیای علم که در تصرف زیست و مهندسی گرفتار آمده افزودند: متاسفانه جهان به سمت زائد شدن تفکر پیش رفته است و دیگر خبری از تولد سارتر ها و هایدگرها نیست. در این میان آدمها در چرخه ای از تولیدو بازتولید زندگی می کنند. ایشان اظهار امیدواری کردند: امیدواریم از دل کتابخانه ها شخصیتهایی سالم و دانشمند پرورش یابند. فرماندار بوکان در پایان پیشنهاد کردند جلساتی برای معرفی و نقد کتابهای ارزشمند برپا شود تا شاید این آثار بر زندگی مردم ما تاثیر مثبتی بگذارند همچنانکه کتابی چون فاوست زندگی نویسنده ای را تغییر داد.

این برنامه با قرائت متنی زیبا در ژانر چیتار(ترکیبی از داستان و مقاله) به قلم آقای حسین شیربیگی ادامه یافت. آقای شیربیگی چیتار را واژه ای نوساخته عنوان کردند که در ادبیات امروز دنیا شناخته شده نیست اما به عنوان یک پیشنهاد از طرف ایشان مطرح می شود. ایشان در این نوشتار داستانی از زبان کودکی نقل کردند که مردی ناشناس در روز جهانی کتاب کودک برای او کتابی را خریداری می کند اما متاسفانه به کتابفروش بدهکار است. در پایان مشخص می شود این مرد مهربان کسی نیست جز حسین حزنی موکریانی پایه گذار اولین چاپخانه در کردستان، بانی اولین عکاسخانه، ناشر اولین کتاب کردی به زبان بادینی و آغاز گر اولین روزنامه به زبان کردی کرمانجی. حسین حزنی همان کسی است که ماموستا هه ژار در زندگی نامه خویش با عنوان چیشتی مجیور[1]  از او به عنوان یک فرشته یاد می کند.

ارائه مقاله ای در باب اهمیت کتاب و کتابخوانی توسط آقای مولود بهرامیان بخش بعدی این جشنواره بود. آقای بهرامیان با قرائت آیاتی از قرآن مجید در ستایش قلم و اهمیت تذکر و یادآوری تصریح کردند: سنت وقف در اسلام جایگاه والایی دارد و این مسئله منحصر به ساخت و تعمیر مسجد نیست. ایشان با اشاره به اهمیت خواندن در اسلام تاکید کردند: اولین دستور خداوند به پیامبر "اقرا" بود و ما به امت اقرا مشهوریم . آقای بهرامیان یکی از کارهای پیامبر را تلاوت کلام و حکمت دانستند و افزودند: واژه قرآن به معنای خواندن می باشد و در حال حاضر وظیفه ما ترویج گفتمان کتابخوانی است. این معلم  دین و زندگی با تاکید بر صدقه جاریه افزودند: ساخت کتابخانه جزو نیز جزو صدقه جاریه است و چه بهتر ما به ترویج علوم نافعه روی آوریم که این مهم با خرید و اهدای کتاب، تجهیز و ساخت کتابخانه امکانپذیر است.

آقای بهرامیان توسعه فرهنگی را مهمترین و اصیلترین نوع پیشرفت جوامع عنوان کردند و تاکید کردند: توسعه فرهنگی جز با کتاب ایجاد نخواهد شد. ایشان ضمن تایید شبکه های اجتماعی افزودند: این گونه وسایل ارتباط جمعی نوعی از اطلاعات را در دنیای مجازی ترویج می کنند اما تنها با کتاب امکان ایجاد مطالعه منظم فراهم می شود.

در ادامه ایشان پیشنهاد کردند به مانند کشور سوئد که نوعی از کافه های مطالعاتی را توسعه داده، به صورت سازماندهی شده این امر درجامعه ما نیز رواج داده شود. آقای بهرامیان در پایان خاطرنشان کردند: کتاب زمانی اثرگذار خواهد بود که به حیطه عمل وارد شود و این امر تنها در جایی شکل می گیرد که امنیت و آرامش حاکم باشد.

آخرین سخنران این جشنواره آقای آخوندیان مدیرعامل انجمن خیرین کتابخانه ساز آذربایجان غربی بود. آقای آخوندیان استفاده از تکنولوژی های جدید مثل موبایل را مانعی برای اجرای صله رحم در خانواده عنوان کرد و افزود: در زمانه ما مسائل فرعی جای مسائل اصلی را گرفته و آن رابه حاشیه رانده است. مدیر عامل انجمن خیرین استان با اشاره به نقش مهم کتابخانه در تمدن اسلامی یادی از بوعلی سینا کردند و افزودند: ایشان با مطالعه کتابخانه امیردیلمی توانست بسیاری از بیماریهای صعب العلاج را درمان کند. آقای آخوندیان ضمن اشاره به تجارب خویش در سی سال خدمت در آموزش و پرورش تاکید کردند: مهمترین وظیفه ما ارسال آمار صحیح است ولو این آمار واقعیتهای تلخی را نشان دهد. چرا که سریعتر آسیبها شناسایی و برای آن چاره اندیشی می شود. مدیرعامل انجمن خیرین کتابخانه ساز استان به اعضای انجمن شهرستان بوکان صبر و مداومت را توصیه کردند و افزودند: تنها دو سال از رسمیت یافتن انجمن کتابخانه ساز می گذرد و ما در حال برداشتن قدمهای آغازین هستیم. زمانی بود که کسی خیرین مدرسه ساز را جدی نمی گرفت درحالیکه امروز در آستانه برپایی هجدهمین جشنواره خیرین مدرسه ساز نزدیک به دویست میلیارد تومان برای ساخت و تجهیز مدارس سرمایه گذاری شده است. روزی فرا خواهد رسید که از جشنواره خیرین کتابخانه ساز نیز استقبالی چنین صورت خواهد گرفت.

این مراسم با تجلیل از اهداگران نمونه، اهداگران مادام العمر و سایر افرادی که در برپایی دومین جشنواره همکاری داشتند به پایان رسید. اجرای برنامه مولودی خوانی و پخش تصاویری از کتابخانه های شهرستان بوکان از دیگر برنامه های جنبی این جشنواره بود.

علاقه مندان می توانند جهت اطلاع از برنامه های انجمن و مشارکت در ساخت و تجهیز کتابخانه به دبیرخانه دائمی آن واقع در کتابخانه مرکزی بوکان به نشانی خ شهید بهشتی داخل پارک ملت مراجعه نمایند.[1] بخشهایی از این کتاب با عنوان شلم شوربا توسط آقای رضا کریم مجاور به زبان فارسی برگردانده شده است
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo